ONLINE NASTAVA
POZIV RODITELJIMA NA SURADNJU
Autor: Vladimir Jozanović, 24. 3. 2020.

Poštovani roditelji,

stojimo na raspolaganju za pitanja i sugestije da skupa osmislimo ovu našu nastavu na daljinu. Sigurne smo kako ćemo stoga jedni drugima po potrebi biti od pomoći kao i do sada.

Učenici, koji ranije nisu imali iskustava s učenjem putem interneta, trebat će se priviknuti na online nastavu umjesto odlaska u školu i moguće je da će u početku biti zbunjeni tom promjenom. Online okruženje učenici češće povezuju sa zabavom, igrom i neformalnom komunikacijom nego radom. Neki učenici stoga možda neće jednako ozbiljno shvatiti pohađanje nastave u virtualnim učionicama kao nastave uživo. U online obrazovanju će učenici pri komunikaciji morati uložiti napor. Od učenika će se očekivati da na postavljena pitanja odgovore smisleno i sadržajno, da s drugima podijele svoje zadatke ili mišljenje, da samostalno obave neku aktivnost. To će nekim učenicima biti zahtjevno, a drugi će možda nerado objaviti ono što su napisali jer će se pribojavati kritike drugih učenika ili učitelja. Takav strah je normalan i učenike treba ohrabriti i podržati, te im objasniti da se u određenom online okruženju nalaze samo oni učenici i učitelji koji bi bili prisutni i u stvarnom razredu. Opisana nelagoda ili napor pri sudjelovanju u online nastavi mogu postati razlogom da se učenik rjeđe prijavljuje u virtualnu učionicu i time zapravo ne izvršava svoje obaveze. Početna zbunjenost će se s vremenom i iskustvom smanjiti, a u prvim danima će biti dobrodošla  podrška i pomoć. To je osobito bitno s obzirom na to da online učenje zahtijeva i veći stupanj discipline i samostalnosti nego sudjelovanje u nastavi u razredu koju vodi i kojom upravlja učitelj. Učenici moraju biti aktivni u virtualnim učionicama tijekom dana kako im odgovara i izvršavati svoje zadatke. Neaktivnost učenika roditelj je dužan opravdati. Drugo, jako važno, a to su pravila ponašanja u virtualnom svijetu i virtualnim učionicama – ona moraju biti jednaka kao što su i u školi. Ako netko od učenika objavi  neprimjeren sadržaj, vrijeđa druge učenike ili učitelje, on također može dobiti pedagošku mjeru, dakle kao da je u razredu.

U međuvremenu slobodno nas  za bilo što vezano uz rad učenika kontaktirajte na email.

Stručni suradnici:

Pedagoginja: Ljiljana Oršolić, prof. , mail: ljiljana.orsolic@skole.hr

Psihologinja: Ivana Perišić Juzbašić, prof. , mail: juzbasicka@gmail.com

Defektologinja: Jelena Debak, učiteljica , mail: jelenadebak2110@gmail.com

Knjižničarka: Gabrijela Čerkez, prof. , mail: gabrijela.cerkez@skole.hr

Solidarnost, suradnja i uzajamna pomoć u ovim je trenutcima vrlo važna.

Čuvajte se!